Na co zwrócić uwagę przy organizacji swojego ślubu humanistycznego?
Mistrz Ceremonii
Istotna decyzja co do przebiegu śluby humanistycznego jest ta, która dotyczy wyboru odpowiedniego Mistrza Ceremonii. Teoretycznie każdy może prowadzić ceremonię humanistyczną, natomiast w rzeczywistości oczekiwania co do umiejętności personalnych Mistrza Ceremonii są wysokie. Celebrant powinien być dobrym mówcą, dzięki czemu stworzy podniosłą atmosferę i narrację ceremonii, to on jest odpowiedzialny za jej przeprowadzenie zgodnie z Waszymi ustaleniami i wyobrażeniami. Powinien również wykazywać się empatią i wspomóc Państwa Młodych w momentach większego zdenerwowania, skutecznie rozładować nerwową atmosferę. Celebrant musi wykazywać się kulturą osobistą, czuć się swobodnie podczas wystąpień publicznych, być pomocny w przygotowaniu samej przysięgi ślubnej, ale również przy organizacji miejsca i przebiegu ceremonii.
Z ogromną chęcią poznamy Was i Wasze oczekiwania, jestem pewna że złapiemy dobry kontakt!
Przysięga małżeńska
Ślub daje nieograniczone możliwości organizacyjne, jest to wspaniała okazja na podkreślenie osobistego charakteru tej wyjątkowej ceremonii. Warto zastanowić się nad przysięgą małżeńską, która jest szansą na zawarcie ważnych dla nas myśli, wartości, i innych elementów, np.: historii związku, rodzin. Pisanie przysięgi ślubnej wymaga czasu, warto zając się nią kilka tygodni przed ceremonią. Oprócz przysięgi, ceremonia może zawierać rytuały, które podkreślą osobisty charakter uroczystości. Dobrym pomysłem może być włączenie niektórych członków rodziny, przyjaciół, w przebieg ceremonii ślubnej.
Ślub urzędowy/wyznaniowy
Ślub humanistyczny nie niesie za sobą konsekwencji prawnych w Polsce, należy zatem rozważyć czas i miejsce ślubu cywilnego/ wyznaniowego, aby dokonać formalności, jeśli są konieczne. Ślub urzędowy/ wyznaniowy można zorganizować w dowolnym terminie, niezależnym od ceremonii humanistycznej, w innym miejscu czy państwie. Można również rozważyć połączenie ślubu cywilnego w plenerze z ceremonią humanistyczną. Jeśli miejsce spełnia oczekiwania USC, ślub cywilny w plenerze można zgrabnie połączyć z osobistą ceremonią humanistyczną, gdzie Państwo Młodzi mają okazję nadać ważnej chwili wyjątkowy charakter.
Miejsce
Istotne jest spokojne i wyjątkowe miejsce, które pomieści gości, muzyków i obsługę ceremonii, podkreśli osobisty charakter ślubu. Powinno pozwolić na uroczyste rozpoczęcie i zakończenie ślubu: kolejność podniosłego wejścia i wyjścia Nowożeńców ma znaczenie w scenariuszu ślubnym. Jeśli ceremonia ma się odbyć na świeżym powietrzu, warto przygotować się na plan B, w razie niepogody. Najczęściej planem B jest sala weselna, dzięki czemu ceremonia odbędzie się bez zakłóceń.