Jak zorganizować ślub w plenerze?

Jak zorganizować ślub w plenerze?

Formy ślubu w plenerze

Ślub w plenerze może przyjąć trzy formy: ślub humanistyczny, ślub cywilny połączony z humanistycznym lub ślub cywilny. Ze względu na dowolność jaką daje ślub humanistyczny, zdecydowanie polecamy pierwsze dwie opcje.

Sam ślub cywilny trwa kilka minut, jest zbyt formalny by stworzyć atmosferę na którą ślub w plenerze zasługuje. Urzędowy tekst przysięgi nie różni się niczym od tego, który usłyszycie w USC. Dodatkowo zdarza się, że urzędnik odmawia użycia mikrofonu, więc goście mogą mieć trudności ze zrozumieniem słów przysięgi.

Połączenie ślubu humanistycznego z cywilnym w plenerze gwarantuje, że nie zabraknie elementów osobistych w tym ważnym dla Was dniu. Mistrz Ceremonii humanistycznej może opowiedzieć o Waszej historii, o planach, wpleść różne elementy które urozmaicą ślub, ale także dodadzą mu odpowiedniego charakteru. Część formalna prowadzona przez Urzędnika może się odbyć po otrzymaniu wcześniejszej zgody, którą otrzymujecie przy wypełnieniu wniosku. Za ślub cywilny w plenerze należy zapłacić dodatkowo 1000 zł.

Wybór miejsca dla ślubu w plenerze

Ślub humanistyczny może odbyć się w dowolnym miejscu, ograniczeni jesteście tylko Waszą wyobraźnią. Popularne miejsca to parki, ogrody, łąki, okolice jeziora, lasu i sali weselnej, a także brzeg morza czy piaszczysta plaża. A może jest miejsce, które zajmuje szczególne miejsce w Waszym sercu?

Co przydaje się w trakcie ceremonii?

Dobrze jest zadbać o nagłośnienie i stolik (jeśli będziecie podpisywać certyfikat ślubu humanistycznego). Przy wyborze miejsca, trzeba oczywiście przemyśleć bezpieczeństwo wszystkich uczestników, ewentualne wymagane pozwolenia, a także zagwarantować komfort dla siebie oraz Waszych gości (np. krzesła).

Odpowiednie oświetlenie nada miejscu niepowtarzalnego charakteru i uroku. Znakomicie sprawdzają się różnego rodzaju świece, lampiony czy podwieszane girlandy świetlne.

Jeśli jest ryzyko, że na ślubie pojawią się komary czy inne owady, warto zainwestować w świeczki odstraszające czy spray na owady.

Śluby w plenerze mają to do siebie, że miejsce ceremonii nie wymaga specjalnej dekoracji – okoliczności przyrody tworzą wspaniałe tło do najważniejszej ceremonii w życiu. Można oczywiście udekorować miejsce, gdzie złożycie przysięgę – o tym w kolejnym wpisie.

Jeśli marzy Wam się ślub w plenerze, to warto mieć jednak również plan B, w razie niepogody. Najlepiej sprawdzi się pobliskie miejsce, które jest zadaszone, gdzie można się przenieść w razie ulewy.